Historia piłek golfowych

Rodzaje piłek golfowych

Golf to sport znany już od XVI wieku. Początki były bardzo prymitywne i mało zorganizowane. A sam sprzęt przysparzał więcej kłopotów niż przyjemności z gry. Pierwsza, ale udokumentowana wzmianka o drewnianych piłeczkach golfowych pochodzi z 1550 roku. Jednak 68 lat później zmieniono metodę wyrobu piłeczek i zaczęto korzystać ze skóry utykanej gęsim pierzem. Dopiero dwa wieki później w roku 1848 zaczęto używać gumy do masowej produkcji piłeczek. Materiał pozyskiwano z drzewa Gutta, skąd też wzięła się nazwa piłeczek „the Guttie ball” za tą innowację odpowiedzialny był.. ksiądz Adam Paterson. W kolejnych latach opracowano nowy projekt gumowej piłeczki – fakturowanej. Za taki model piłki odpowiadała między innymi znana do dzisiaj firma Dunlop. W roku 1898 z kolei wprowadzono dzięki wysiłkom Coburn Haskell piłeczkę jednoczęściową o gumowym rdzeniu.

Aby zapewnić wszystkim zawodnikom takie same prawa zaczęto wprowadzać pewne normy. Miało to miejsce w 1921 roku i wtedy stworzono też między innymi normę wymiarów oraz wagi piłeczki. Jednakże każda organizacja mogła mieć inne normy. Obecnie mimo ogromnego wyboru piłeczek stosuje się dwie zasady: średnica piłeczki nie może być mniejsza niż 42,67 mm, oraz waga nie może być większa niż 45,93 grama.

Więcej o historii i rodzajach piłek golfowych dowiesz się z: https://www.sprzetgolfowy.hekko24.pl/rodzaje-pilek-golfowych-uzywanych-do-gry-w-golfa/