Jak dobrać moc pieca do kubatury sauny?
Sauny

Jak dobrać moc pieca do kubatury sauny?

Kubatura sauny vs moc sauny

Jednym z najważniejszych elementów każdej sauny jest piec. Dobierając jego moc do kubatury, należy kierować się prostą zasadą, zgodnie z którą na 1 m3 sauny przypada w przybliżeniu 1,1 kW mocy. Oznacza to, że sauna o wysokości 2 m, szerokości 2 m oraz długości 2,5 m, będzie wymagała pieca o mocy  około 11 kW. Takie wartości przyjmuje się za prawidłowe przy założeniu, że sauna posiada całkowitą izolację i nie ma w niej elementów, które mogą przyczyniać się do zwiększonej utraty ciepła.

W przypadku występowania okien lub szklanych drzwi należy wybierać piece o odpowiednio większej mocy. Istotne znaczenie przy dobieraniu mocy urządzenia grzewczego do sauny ma także rodzaj materiałów, z jakich pomieszczenie jest wykonane. Niektóre materiały szybko się wychładzają, inne pomagają utrzymywać odpowiednią temperaturę. Dokonując obliczeń mocy pieca, warto stosować zasadę, aby otrzymany wynik zaokrąglać w górę. W ten sposób uzyskuje się niewielki zapas mocy, który nie wpływa znacząco na koszty użytkowania sauny, a pomaga uniknąć sytuacji, w której moc urządzenia jest zbyt mała w stosunku do potrzeb.

Więcej porad znajdziesz pod linkiem: https://piecedosaun.com.pl/elektryczny-piec-do-sauny-jak-poprawnie-dobrac-jego-moc/