Jaki wybrac piec do sauny?
Sauny

Jaki wybrać piec do sauny?

Zanim wybierze się najlepszy piec do sauny trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: Jakie będą potrzeby cieple sauny? Jaki klimat chcemy stworzyć: saunę fińską, parową czy pośrednią? oraz Jaki sauna będzie miała kształt i czy będzie z drewna czy przeszklona? Między innymi od tego zależy jaki piec będzie najlepszy.

Od czego zależy wybór pieca do sauny?

Bardzo ważna jest konstrukcja sauny, jej powierzchnia oraz wykorzystane do jej budowy materiały – drewno, szkło, beton. Na podstawie kubatury sauny można określić moc pieca. Przyjmuje się w ogólnym rozrachunku, że na 1 m sześcienny potrzeba 1kW mocy pieca. W Polsce najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są piece o mocy 3,5-9 kW, oznacza to, że najłatwiej jest znaleźć piec do sauny o kubaturze 4 – 12 m sześciennych. W domowej saunie może sprawdzić się także piec w zestawie z generatorem pary czy też systemem sterowania wilgotnością oraz temperaturą. Im bardziej zaawansowane systemy, tym droższy będzie piec. Najbardziej popularne są piece elektryczne, ale w saunie można zastosować też gorące kamienie, które po nagrzaniu polewa się wodą, aby uzyskać łaźnię parową.

Najczęściej wykorzystywane piece do sauny – zobacz ranking najczęściej stosowanych pieców do sauny. Może w spisie znajdziesz piec, który nada się do twojej sauny?